Why do pecans cost so much?

Walnuts intended for retail sale can be removed from their shells and baked before packing and shipping. This labor-intensive process takes time and costs money. Trees require a specific climate and exact soil conditions to produce a high yield. The price of these products is due to conditions similar to those of nuts and other nuts (global demand, required labor, yield, freshness and cultivation, production and sales, production and sales, etc.) In addition to that, the wages and labor standards of each brand and producer, whether or not they allow transgenics, growth hormones or additives to lower food costs and the quality of customer service, also have in account).

The price of walnuts is determined by the forces of supply and demand prevailing in the market. When the nuts produced do not meet market needs, prices rise, affecting the supply chain. However, this only partially explains why walnuts are so expensive. Walnuts are sold by the bushels, making them expensive.

They measure around 100 nuts per pound, but they can't be divided because there is a large shell around each nut. Because Americans enjoy pecan pie every Thanksgiving, farmers market their annual nut harvest to major food manufacturers, who turn it into a variety of products ranging from candies to salad dressings and desserts. Given the time it takes to mature a walnut orchard, farmers have to look for ways to recover their inputs in the shortest possible time, which partly explains why walnuts are expensive. The price of walnuts is going up, going up, which may mean that if you're planning a pecan pie for Thanksgiving, now's the time to buy them.

The time they take to mature and produce makes nuts expensive and restricts the growth of new nut trees.

Chung Nghiêm
Chung Nghiêm

Friendly beer nerd. Professional coffee lover. Evil pop culture scholar. Wannabe web aficionado. Hipster-friendly tv practitioner. Certified twitter advocate.

Leave Message

All fileds with * are required